Marie Reisiku portree
Download

Marie Reisiku portree

1916Süsi, pastell, paber60,7 × 46,7 cmEesti Kunstimuuseum

Marie Reisik on joonistusel 29-aastane ning osaleb aktiivselt naisliikumises. Reisik oli teose valmimisajaks juba nime teinud aktiivne naisliikumise organiseerija, kuid tema tõelise tähelennu alguseks loetakse järgmist, 1917. aastat. Veel hiljem sai temast mitmekordne Riigikogu liige ning innukas poliitik.

Kuna Reisiku kollektsiooni kuulus Dieppe’is valminud akvarell katedraali interjöörist ja samuti üks Norra maastik, siis võiks oletada, et nad tutvusid juba Pariisis, kuhu Reisik 1908. aastal jõudis, kuid Reisik saabus sinna alles 18. mail, kui Mägi oli juba lahkunud Norra poole.

1910. aastal asus Reisik aga elama Tartusse, töötades prantsuse keele õpetajana, kuid samal ajal oli ta ka naisliikumise üks organiseerijaid ning naisseltsi poliitilise ajakirja toimetaja, paistes silma feministlike seisukohtadega. Konrad Mägiga olid nad ilmselt head tuttavad, võib-olla isegi sõbrad, kuna lisaks Mägi teoste omamisele olid nii Reisik kui ka Mägi paar aastat hiljem kunstiühingu Pallas asutajate seas. Reisik lahkus koos Claire Holsti ja Alma Koskeliga, kellest Mägi on samuti portreed teinud, ühingust juba aasta hiljem seoses nn Gripenbergi skandaaliga, kui mitmed ühingu liikmed korraldasid teatris Soome tantsija Maggie Gripenbergi esinemise ajal skandaali, protesteerides nõnda nende arvates liiga konservatiivse tantsimismaneeri vastu. Mägi toetas proteste, Reisik ei kiitnud aga naisterahva esinemise segamist ja tema mädamunadega loopimist heaks ning ta lahkus Pallasest. Siiski ei pruukinud nendevaheline side katkeda, sest Reisiku kollektsiooni kuulus ka üks hiline Mägi vaade Veneetsiale.

Pariisist saabunud Reisik kandis sarnast euroopaliku boheemi vaimu nagu Konrad Mägi, olles julgelt vastu konventsionaalsetele käitumismustritele ning nõudes naistele samaväärset kohtlemist kui meestele. Teatud skandaali olevat põhjustanud mh nii suitsetamine kui ka poisipea, mida antud joonistusel Mägi aga reljeefselt välja ei too.

Lisaks Reisikule on naisliikumise tegelastest kujutanud Mägi ka Linda Bachmanni (korraldas näiteks teist üleriigilist naiskongressi koos Reisikuga) ning Alma Koskelit. Aktiivselt osales ühiskondlikus elus ka Claire (Klara) Holst.