Musei Reali Torino

29. novembril avas Eesti president Kersti Kaljulaid Torinos, Musei Realis näituse “Konrad Mägi. Põhjamaa valgus”.

Eesti Kunstimuuseumi, Musei Reali ning Konrad Mägi Sihtasutuse ühistööna valminud näitus langeb samasse aega, mil täitub sada aastat Mägi reisist Itaaliasse. Enam kui poolesajast maalist, portreest ja visandist koosnev väljapanek on kunstniku üks suuremaid isikunäitusi Euroopas. Eksponeeritavad teosed pärinevad Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogudest, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskusest, Enn Kunila ja Peeter Värniku erakollektsioonidest ning Eesti Üliõpilaste Seltsi kunstikogust.

Musei Reali direktori Enrica Pagella jaoks on näitus “Konrad Mägi. Põhjamaa valgus” ühtaegu avastus ja väljakutse publikule. “Ühest küljest tutvustame neile ikkagi suhteliselt tundmatut kunstnikku ja tema maailma, mida on vorminud kogemused ja kokkupuuted Eesti, Peterburi, Pariisi ja Roomaga. Teisest küljest esitavad Mägi maalid vaatajale tõelise väljakutse, sest tema pildikeel on küll otsene, aga sisaldab sümboleid eri kunstisuundadest alates juugendstiilist ja fovismist kuni impressionismi ja ekspressionismini välja, mida tuleb tõlgendada konkreetsete isiklike inspiratsiooniallikate taustal nagu miskit, mis on pärit kaugelt võõralt maalt ja järgib vaid oma kodumaa tavasid,” arutles ta ja lisas, et Mägi on maalikunstnik, kes on lisanud oma kujundi-, värvi- ja valguskasutusega eraldi peatüki Euroopa kultuurilukku.

Näitusel saab vaadata režissöör Marianne Kõrveri spetsiaalselt näituse tarbeks loodud dokumentaalfilmi Konrad Mägist.

Näituse tunnustööks on Konrad Mägi 1909. aasta maal „Norra maastik“.

Näituse kuraator on Eero Epner, kujundaja Tõnis Saadoja, graafiline disainer Kätlin Tischler.

Näitus “Konrad Mägi. Põhjamaa valgus” (“Konrad Mägi. La Luce del Nord”) on Torinos publikule avatud 30.11.2019–08.03.2020.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotode autor Meeli Küttim