Konrad Mägi loomingu retrospektiiv jõudis Norrasse

Norras Lillehammeri Kunstimuuseumis avati 26. novembril mahukas Konrad Mägi retrospektiivnäitus „Konrad Mägi. Eesti maalikunsti suurkuju“.

Vabariigi presidendi abikaasa Sirje Karis lausus näitust avades, et väljapanek on hea näide eri kultuuride suhtlusest ja koostööst. „Selle mõju on raske mõõta, kuid ometi see avardab meie pilku ning rikastab elu. Ka mina vaatasin siin Norras Konrad Mägi Norra maastikke teise pilguga”, lausus Sirje Karis.

„Kultuur ja kunst arenevad nii süvenevas sisekaemuses kui ka kokkupuutes teiste kultuuridega. Konrad Mägi on suurepärane näide sellest, kuidas eri kultuuridega kokkupuude kunsti mõjutab,” sõnas Sirje Karis.

„Minult on küsitud, mis teeb Konrad Mägi eriliseks? Seda on võimalik selgelt tajuda. Ta tabab midagi olemuslikku elu kohta, midagi universaalset ja aegadeülest. Ta on alati värske ega tuhmu. Ta mõjub. See on ime.”

Konrad Mägi. Norra tütarlapse portree. 1909. Õli, lõuend. Tartu Kunstimuuseum

Tegemist on kolmanda ja viimase osaga Pilvi Kalhama kureeritud Mägi loomingu ülevaatenäitusest, mida on varem eksponeeritud Soomes Espoo Moodsa Kunsti Muuseumis EMMA (2021) ja Taanis Kopenhaageni kunstikeskuses GL Strand (2022).

„Konrad Mägi maalilaad on üllatavalt sõltumatu ja isikupärane, kuid tema loomingus leidub mõjutusi ka 1910.–1920. aastate rahvusvahelistest kunstivooludest, nagu neoimpressionism ja sellele omane puäntillistlik maalitehnika ning ekspressionism ja kubism. Tänu niisugusele mitmekesisusele on tema looming ka tänapäeval värske ja meeliköitev,“ kommenteeris näituse kuraator Pilvi Kalhama ja selgitas, et näitusel on väljas ligikaudu 120 maali eri loomeperioodidest, nende hulgas mitmed tema märgilised teosed.

Näitus on valminud Eesti Kunstimuuseumi, Lillehammeri Kunstimuuseumi ja Espoo Moodsa Kunsti Muuseumi EMMA koostöös. Näituse kuraatorid on Lillehammeri Kunstimuuseumi direktor Nils Ohlsen ja Pilvi Kalhama EMMA-st.

Näitus jääb avatuks 2. aprillini 2023. aastal.