Leide Norrast

Konrad Mägi viibis Norras aastatel 1908 kuni 1910. Just Norras alustas ta intensiivselt maalimist ning esines ka esimesel näitusel. Norra arhiividest on tänaseks välja tulnud mitu leidu seoses Konrad Mägi viibimisega Norras.

Käesoleva artikli tõlge:

ÅSNES: Knut Larsson Åsnes’i kunstiühingust palub Glåmdalen’i lugejate abi. 9.-23.11.1997 toimub 16 Eesti kunstniku näitus galeriis «Fjøset» Sønsterud’is seoses Åsnes’i kultuurinädalatega. 15 neist on noored kunstnikud, kes nimetavad end „Grupp Tartu“ ja on kõik õppinud Konrad Mägi Ateljees Tartus.

Elas Eidskog’is. Konrad Mägit (1878–1925 ) peetakse Eesti kõige olulisemaks maalikunstnikuks, kes on olnud nii õpetaja kui ka 1919.a. Tartus rajatud kunstikooli direktor. Enne seda viibis ta augustist 1908 kuni detsembrini 1910 õppereisil Norras, mille järel suundus Pariisi. Oma Norra perioodi jooksul maalis ta tõenäoliselt üle 110 õlimaali, enamus neist maastikuvaated, millest mõned arvatavasti meie piirkonas Eidskog’is, kus Mägi veetis ühe suve. 1910. a. oli tal näitus Blomqvist’i galeriis Oslos koos Christian Krogh’i ja Leon Aurdal’iga. Kokku peaks siinkandis leiduma ca 20 Konrad Mägi maali ning Larsson loodab, et Glåmdalen’i lugejad teavad osasid neist ja osutub võimalikuks laenutada mõningaid näitusele Sønsterud’is. Asjaga on ka kiire, kuna Eesti näitus avatakse juba pühapäeval, 9. novembril.

 

See kuulutus reklaamib Konrad Mägi näitust Oslos koos Christian Krohgi ja Leon Aurdaliga. Mõlemad olid tunnustatud Norra kunstnikud. Krohg oli üks tuntumaid Norra autoreid, ta oli Norra Kunstiakadeemia esimene professor ning Edvard Munchi toetaja. Krohgile on püstitatud Oslo kesklinna ausammas. Krohg oli põgusalt puutunud Konrad Mägiga kokku Pariisis, kus ta teda õpetas, ja ilmselt sellest tulenes ka kutse Mägile osaleda näitusel. Teadaolevalt eksponeeris Mägi tol näitusel 22 maali ning see jäi tema suurimaks tööde näitamiseks väljaspool Eestit kuni 2017. aastani, mil toimus Mägi tööde väljapanek Roomas.

 

Nendes Oslo aadressiraamatutes on ära toodud Konrad Mägi aadressid,
kui ta elas Oslos.

Mägi, Konrad, maalikunstnik, aadr. Frogner veien 35

 

Mägi, Konrad, maalikunstnik, aadr. Kirke veien 56