KUMU-s avati Konrad Mäe loodusmaalide näitus

ERR 23.08.2018
Gerli Nõmm

Möödunud sügisel avati Konrad Mäe suurnäitus Roomas. Alates tänasest saab aga Konrad Mägi loodusmaalide müstilise maailmaga tutvuda KUMU kunstimuuseumis.

Näitusel on väljas üle 40 teose kunstniku eri loomeperioodidest, millel on kujutatud nii kodueesti kui ka põhja- ja Lõuna-Euroopa vaated, vahendas „Aktuaalne kaamera”.

Näituse kuraator Eero Epner ütles, et just loodusmaalides peegelduvad Konrad Mägi tugevused ja eripärad kõige paremini.

„Looduses ta nägi midagi enamat kui lihtsalt selline dekoratiivne tapeet. Ta uskus, et looduses on varjatud midagi enamat, irratsionaalne müstiline maailm, milleni ta püüdis oma kunsti kaudu ka jõuda,” selgitas Epner.

Konrad Mägist küll räägitakse palju, kuid tema uurimiseks ja tõlgendamiseks veel ruumi jätkub. „Üks tahk, mida võiks uurida, on see religioosne mõõde, aga mitte selle sõna klassikalises tähenduses, vaid ma kasutaks mõistet püha. See, kuidas ta proovis leida mingisugust inimesevälist mõõdet. Mulle tundub, et tänapäeval, kui maailm muutub üha enam inimesekeskseks, siis Mägi looming pakub sellele teatud vastukaalu,” selgitas ta.

Sel näitusel on väljas üle 40 maastikumaali, millest kaht eksponeeritakse Eestis esimest korda. Näitusega käib kaasas mahukas kataloog, mis sisaldab haruldast kirjavahetust. Poeetilistes ja melanhoolsetes kirjades Soome sõbrale August Vesantole jutustas Konrad Mägi nii oma isiklikust elust kui ka kunstist.

„Mis mulle enim torkas silma, on tema tõdemus, et kunsti võib teha mitut moodi. Võib teha tema arvates nii ratsionaalselt kui ka teine võimalus on panna oma hing mängu ja see on kindlasti see, mida ta eelistas ja otsis,” lausus Epner.

Konrad Mägi (1878–1925) oli Eesti esimesi modernistlikke maalikunstnikke, kelle looming äratas kohe väga laialdast tähelepanu. Mäe tööd on sisendusjõulised ja värvirikkad, kujutades peamiselt maastikke Eestis, aga ka Norras ja Itaalias.

Näitus Mäe töödega on KUMU-s 24. märtsini 2019.