Soomes avatakse läbi aegade suurim Konrad Mägi personaalnäitus

Meditatsioon (Maastik daamiga). 1915–1916. Õli, lõuend. Eesti Kunstimuuseum

Täna, 28. septembril avatakse Soomes Espoos EMMA kunstimuuseumis näitus „Konrad Mägi. Maalikunsti müstika“.
EMMA muuseumi direktriss ja näituse kuraator Pilvi Kalhama on kirjutanud näituse tutvustuseks järgnevalt.

Käesoleval näitusel esitletakse laia valikut Eesti modernistliku maalikunsti rajaja Konrad Mägi (1878–1925) loomingust. See hõlmab koguni ligi 150 teost Mägi säilinud pärandist. Lisaks maastikumaalidele on näitusel väljas ka valik parimatest portreedest.

Mägi esimesed õlimaalid sündisid Ahvenamaal, kuhu ta saabus pärast õpinguid Peterburis. Ta õppis ka mõnda aega Helsingis Ateneumis. Hilisemad rännakud viisid kunstniku Prantsusmaale, Norrasse, Saksamaale ja Itaaliasse. Seejärel pöördus ta tagasi Eestisse. Mägi oli kosmopoliit, kes maalis seda, mida nägi, tundis ja õppis oma reisidel. Ta kasustas vabalt erinevaid väljendusviise ning erinevad looduslikud paigad avaldasid mõju tema maalimislaadile. Paljudest oma kaasaegsetest erineb Mägi julge värvikasutuse poolest. Tegelikult puudub omapärasel Mägil võrdlus Euroopa modernismi ajaloos. Täna oleme valmis sellistele talentidele perifeeriast omistama nende kohta ajaloos, avardades sellega ühtlasi ka oma arusaamist modernse kunsti ajastust.

Mägi peamiseks inspiratsiooniallikaks oli loodus. See oli talle nii jõu allikaks kui ka vahendiks, läbi mille uurida maalimise võimalusi, inimese olemust ja silmale nähtamatut elu salapära. Mägi ei püüdnud luua sarnasust tegelikkusega, vaid keskendus sellele, kuidas maalida ning kuidas edasi anda seda, mis on edasiantav vaid läbi kunsti. Oma suurepärastes portreedes oli Mägi peamiseks eesmärgiks luua veenev maal. Mägi maalid toovad portreekunsti välja sellele žanrile omastest tolmustest kabinettidest.

On olnud ülimalt meeldiv kureerida Konrad Mägi näitust, mis on mahult esmakordselt nii suur ja väljaspool Eestit esitleb sellises ulatuses Mägi kunsti ainulaadsust. Kunstniku sidemed Soomega olid üheks tugevaks ajendiks näituse tutvustamiseks Soome publikule.

Näitus toimub EMMA kunstimuuseumi ja Eesti Kunstimuuseumi koostöös. Eksponeeritud tööd pärinevad Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse kogudest ning Enn Kunila kunstikollektsioonist ja erakogudest.

Näituse kuraator on Pilvi Kalhama, projektijuhid on Pilvi Kalhama ja Inka Laine, kujundaja on Milla Rissanen. Näituse turundust ja reklaami toetab Konrad Mägi Sihtasutus koostöös meediaagentuuriga Inspired.

Näitus jääb avatuks kuni 23. jaanuarini 2022