Võib-olla ripub sul seinal terve varandus?

Mitt Eidskod. Kai Roger Lindberget
22. veebruar 2023

Konrad Mägit loetakse üheks Eesti olulisemaks maalikunstnikuks. 20. sajandi algusaastail olevat ta viibinud Eidskogis ning siin ka maalinud. Nüüd otsib Konrad Mägi Sihtasutus inimesi, kellel võiks alles olla Mägi Eidskogi ajast pärinevaid maale.

Konrad Mägi maalis mitmeid Norra maastikke. See on „Norra maastik” aastast 1909. Eesti Kunstimuuseum

Ajavahemikus 1908‒1910 viibis Eesti maalikunstnik Konrad Mägi Norras ning olevat osa sellest ajast veetnud Eidskogis.

Konrad Mägi sündis Eestis aastal 1878 ja suri 1925. Noorusaastatel tekkis tal huvi kunsti ja kultuuri vastu ning ta katsetas teatri, muusika ja kirjandusega, enne kui läks joonistuskursusele, kust sai alguse tema huvi kujutava kunsti vastu.

Oma ande arendamiseks läks ta Venemaale, tunnustatud Stieglitzi kunstikooli Peterburis. Kuigi sealsed õpingud ebaõnnestusid, avanes tal võimalus linna paljusid kunstigaleriisid külastades kunsti süveneda. 1906. aastal alustas Mägi oma rännakuid, mis tõid ta aja möödudes ka Norrasse.

1907. aastaks oli Mägi maalinud ja ühtlasi maha müünud oma esimesed maalid ning täitunud oli tema unistus sõita Pariisi. Elu Pariisis ei vastanud aga ootustele. Mägil olid näpud põhjas ja ta elas kehvasti. Seetõttu otsustas ta 1908. aastal paari sõbraga Norrasse tulla. Ent ka siin ei pääsenud ta rahaprobleemidest ning kui sõbrad Prantsusmaale tagasi pöördusid, oli tema sunnitud jääma Norrasse.

Konrad Mägi oli Norras kaks aastat ja osa sellest ajast veetis ta Eidskogis.

Just sellest perioodist pärinevaid pilte soovibki Konrad Mägi Sihtasutus üles leida.

Kaks kuud Eidskogis
Oma kahe Norra-aasta jooksul olevat Konrad Mägi maalinud 75 pilti. Ta viibis peaasjalikult Oslos ja selle ümbruses, ent olevat maalinud ka Eidskogis. Enamjaolt olevat tegu olnud mägesid, soid ja metsi kujutavate maalidega. Teadaolevalt maalis ta ka mõned portreed.

Eero Epner Konrad Mägi Sihtasutusest kirjutab oma e-kirjas ajalehele Mitt Eidskog, et Mägi Eidskogis viibimise kohta ei ole kuigi palju teada.

„Leidsime mõned kirjad ja postkaardid, mis Konrad Mägi saatis Skotterudist 1910. aasta juunikuus. Seal mainib ta muu hulgas, et kohalik loodus pole väga huvitav, aga muidu polevat elul viga. Samas kirjas ütleb ta, et on ostnud lõuendit ja värvi,” kirjutab Eero Epner.

„Mõni nädal hiljem kirjutab ta ühes teises kirjas, et tema esimene nädal Eidskogis oli möödunud hästi. Vihma olevat sadanud ainult kolm päeva,” jätkab Epner.

Konrad Mägi Sihtasutuses ollakse kindel, et Mägi oli Eidskogis viibides produktiivne. Ta olevat veetnud Eidskogis vähemalt kaks kuud ning maalinud sel ajal mitmeid pilte, mis saadeti koju Eestisse näitusele.

„Kuigi paljud pildid saadeti Eestisse, oleme siiski üsna kindlad, et osa neist pidi jääma Eidskogi maha. Mägi kirjutas ühes tollest perioodist pärit kirjas, et ta olevat teinud algust ühe huvitava tütarlapse portreega. Me ei tea, kuhu see portree võis jääda,” kirjutab Epner.

Eesti jaoks suure tähendusega kunst
Konrad Mägi säilinud teostel on Eesti jaoks suur tähendus. Konrad Mägi Sihtasutus kirjutab e-kirjas ajalehele Mitt Eidskog, et Mägil on eestlaste jaoks sama tähendus nagu Munchil norralastele.

Konrad Mägi Sihtasutus töötab Mägi teoste dokumenteerimisega ning kui Eidskogis peaks leiduma selle Eesti kunstniku siiani tundmatuid maale, siis sooviks sihtasutus sellest teada saada.

„Tegeleme aktiivselt Mägi teoste dokumenteerimisega ja sooviksime neid fotografeerida. Kui Eidskogis peaks välja ilmuma mõni Mägi kadunud maalidest, siis tuleme seda kindlasti vaatama,” kirjutab Eero Epner Konrad Mägi Sihtasutusest.

Signatuur K. Mägi. Konrad Mägi Sihtasutus

Mägi maalide äratundmine võib osutuda keeruliseks. Ta muutis oma stiili ja signeeris oma teoseid erinevalt. Mõned tööd on signeeritud tähtedega KM, teised jälle KMägi. Mõned maalid on aga täiesti signeerimata. Mägi stiil ei ole realistlik, sageli on pildid väikesed, ent tugevates ja elavates värvides, nagu kirjutab Konrad Mägi Sihtasutus e-kirjas Mitt Eidskogile.

Konrad Mägi maalide hinnad kunstioksjonitel on olnud viimastel aastatel kõrged. Eesti veebisaidi Estonianworld.com andmetel müüdi 2021. aastal üks Mägi maal kunstioksjonil Stockholmis hinnaga 302 000 eurot. Teine Mägi maal müüdi samal oksjonil 238 000 euro eest.

Konrad Mägi kunstiga saab tutvuda kuni 2. aprillini Lillehammeri Kunstimuuseumis.