Maastik tuulikuga
Download

Maastik tuulikuga

1913–1914Õli, lõuend66,4 × 83,5 cmEesti Kunstimuuseum

Kuigi see on üks kõige dramaatilisemaid maale Konrad Mägi loomingus, on ta ühtlasi ka realistlik. Horisondi kohal aset leidev apokalüptiline vaatemäng tõukub ilmselt Mägi nähtud päikeseloojangust, kui pilvede taha vajunud päike uputab pilvede servad heledasse särasse, sest valgus murdub seal, kus pilved on hõredamad. Paksemas pilvemassiivis vahetult silmapiiri kohal on valgus aga hajunud ning alles on jäänud ainult pikalaineline ehk punane valgus. Dramaatilisust võis Mägi jaoks süvendada vaatepildi ootamatus: ilmastik ning eriti pilved muutuvad Saaremaa lääneosas kiiresti ja äsjane idülliline taevas võis minutitega värvuda sääraseks, nagu maalil näeme.

Samas on Konrad Mägi otsustanud argist ilmastikunähtust kasutada mitte dokumentaalsetel ega dekoratiivsetel eesmärkidel, vaid metafüüsilistel. Tundliku inimesena on ta reageerinud vaatemängust saadud afektile ning seda hilisema maalimise käigus võimendanud esiplaanil olevate detailidega. Samblikuga kaetud kivid on Mägi Saaremaa-töödes läbivaks motiiviks (hilisemas loomingus ta neid enam ei kujuta), kuid nii nende värvikirevus kui ka kogu ümbritsev koloriit on siin tunduvalt jõulisemate kontrastidega kui tavaliselt tema Saaremaa maalides, kus maastik on üle valatud ühtlase valgusega. Siin vahelduvad tumedad toonid heledamatega, mis annab maalile väga dramaatilise ilme.

Sääraste apokalüptiliste, metafüüsiliste ja panteistlike meeleolude kohalolu Konrad Mägi loomingus on selgitatav tema üldise maailmatajuga ning eesmärkidega kunstis, mida ta on oma varastes kirjades iseloomustanud. Käesolev vaatemäng pakkus talle emotsionaalse šoki, mille mõju uskus Mägi ulatuvat väljaspoole ratsionaalsuse piire ning muutus seetõttu väärtuslikuks. Selliseid šokke tajus Mägi harilikult ainult looduses, mida võib selgitada nii tema lapsepõlvega, mille ta saatiski mööda looduses, või ka looduse asumisega väljaspool inimmõistuse kontrolli ja Mägi inimtühje maastikke vaadates tundub tõenäoline, et seegi oli tema jaoks oluline.