Talvine maastik. Norra
Download

Talvine maastik. Norra

1908–1910Õli, lõuend49,5 × 67,5 cmViljandi Muuseum

Võimalik, et antud talvemaastik on valminud Skotterudi maakonnas, kuid täpsem kuupäevaline informatsioon Mägi viibimiste kohta on siiani lünklik ja puudulik.

See on üks väheseid Konrad Mägi maale, kus ta on kujutanud talve. Kogu Mägi loomingus võib oletada ka mõne sügisese vaate, samuti kevadise hetke jäädvustusi, kuid aastaringi Mägi maalidega ei moodustu – neis valitseb enamasti lõppematu suvi. Norrast on teada vähemalt viis talvemaastikku, hilisemast aga käesoleval hetkel mitte ühtegi. Sealjuures ei keskendu Mägi ka tuntud talvekuurordis Oberstdorfis 1922. aasta sügisel mitte Alpide lumistele nõlvadele, vaid suvistele niitudele.

Säärane talve eiramine ei ole ilmselt selgitatav esteetiliste põhjustega, kuna näiteks Saaremaal kobrutab taimestik mitmel korral valge vahuna, meenutades nõnda lumekatet. Valge värviga töötamine ja pindade katmine laiguti rohkem või vähem monokroomselt valgega ei ole Mägi jaoks olnud ilmselt problemaatiline.

Talvemaastike vähesus on ilmselt põhjendatud ennekõike praktiliste küsimustega. Kuna Mägi maalis vabas õhus, siis ei olnud klimaatilised tingimused selleks soodsad ning tervise halvenedes muutusid juba vastuvõetamatuks. Mägi huvi võis siiski kahandada ka värvide nappus talvemaastikus, samuti talvelooduse vähene elujõud ja sellest sündiva dramatismi asendumine pigem vaikelulise atmosfääriga.