Capri
Download

Capri

1922–1923Õli, lõuend67,8 × 58,3 cmSven Pertensi kunstikollektsioonMaalimisasukoht: Capri

Konrad Mägi jõudis Itaaliasse 1921. aasta sügisel ning lahkus sealt 1922. aasta suve lõpul, peatudes peamiselt Roomas, Capri saarel ning Veneetsias.

Capri saarele jõudis Konrad Mägi 2. märtsil 1922. aastal ning viibis seal 45 päeva. Hoolimata lühikesest peatusest kujuneb Caprist üks Mägi loomingu kõige viljakamaid peatükke: saare muljete põhjal loodud teoseid on praegu teada kümmekond. Sealjuures on teosed valdavalt suuremõõtmelised, detailirikkad ja keerulise kompositsooniga, paistes silma läbimaalituse ning põhjalikkusega.

Capri saarest oli kujunenud Euroopa kunstnike ja kirjanike jaoks omalaadne refuugium: siit otsiti pagemispaika modernsuse pealetungi eest ning nauditi mitte ainult sooja kliimat, vaid ka romantilist atmosfääri, mida pakkus nii loodus kui ka arhitektuurne miljöö. Mh oli saarest kujunenud ka märkimisväärne Euroopa geikogukonna paradiisisaar, kuid Konrad Mägi impulss saarele minekuks ei olnud ilmselt sellega seotud.

Ka Eesti kunstnikud olid juba Capril käinud: tuntuim on Ants Laikmaa poolteise aasta pikkune saarel viibimine (1910‒1912), aga ka Mägi hea sõber Ado Vabbe oli seal juba 1914. aastal töötanud. Kas Mägi impulss Caprile minekuks võiski pärineda Vabbelt (või Laikmaalt), ei ole teada. Mägi esimene postkaart Caprilt ei jäta aga kahtlust, et saar mõjus ka Mägile väga inspireerivalt: „Õnnelikult Capri jõudnud. Saar on jumalik“.

Käesolev vaade on väga tähelepanuväärne. Nimelt asub saare põhjaosas paiknev San Costanzo katoliku kirik kohe sadama juures ja paistis 1920. aastate alguses, kui hoonestus oli Capril tunduvalt napim, kaugele silma. Seega oli tegemist hoonega, mida Mägi pidi nägema juba laevaga mere poolt saarele lähenedes ning see võis avaldada talle sügavat emotsionaalset muljet, kuna valgeks lubjatud kirik paikneb tumedate kaljude foonil, tekitades nii visuaalselt kui ka emotsionaalselt dramaatilise kontrasti. Antud maal peegeldab seega Mägi kõige esimesi muljeid Capri saarelt.

Mägi on maalinud antud kirikut veel vähemalt ühe korra („Capri“, Eesti Kunstimuuseum).