Maastik kellatorniga (Kihelkonna)
Download

Maastik kellatorniga (Kihelkonna)

1913–1914 Õli, lõuend61 × 68 cmErakogu Maalimisasukoht: Kihelkonna

Teos kujutab Saaremaal Kihelkonna kiriku kõrval asuvat kellatorni. Kellatorn rajati juba 1638. aastal ning on ainuke tänapäevani säilinud kirikust eraldi paiknev kellatorn Eestis. Kui Mägi torni maalis, töötasid kellad seal plaanipäraselt, kuid peatselt korjati need kokku ning viidi Venemaale kahurite valmistamiseks. Nüüdseks on muutunud ka maastik, kuna kellatorni juurest ei lähe enam säärast teed ning kadunud on ka pukktuulik.

Ilmselt paelus kunstnikku nii nende vertikaalne vorm, mida võib analüüsida ka psühhoanalüütilises võtmes, kui ka nende tähendusväli, kuna kumbki ei seostunud „rumala argisusega“, mida Mägi oma kirjades põlgas, vaid „hinge pidupäevaga.“

Viimastel aastatel on tulnud välja veel kaks varianti antud tööst: erakogus asuv veidi väiksem ja heledamas tonaalsuses maal, kus Mägi on lisanud ka kaks taluhoonet. Oluline muutus on toimunud taevas, kus rünkpilvede asemel on kujutatud teistsuguseid pilvi. Samas erakogus asub aga haruldane pisikesele kivile maalitud teos, mis toob meelde kaasaegsete mälestused, kuidas ka Ahvenamaal leidsid mitmed kivid maalimist. Spontaanne tegu viitab Mägi mängulisele natuurile, aga samas ka soovile kujutada antud motiivi mitmel korral, kusjuures võtmetähtsusega tundub olevat erineva pilvefooni tabamine.