Oberstdorfi maastik
Download

Oberstdorfi maastik

1922Õli, papp54,2 × 69 cmEesti KunstimuuseumMaalimisasukoht: Oberstdorf

Konrad Mägi lahkus Itaaliast 1922. aasta augusti keskpaiku ning jõudis kuu lõpul Oberstdorfi, kuhu ta jäi samuti umbes kuuks ajaks. „Missugune kontrast Itaalia ja selle maa vahel,“ kirjutas ta sealt. „Siin mäletan veel viimseid päevi Veneezias nagu mõnda fantastilist unenägu. Nüüd alles saab kontrasti tõttu aru, mis Itaalia on.“ See on enam-vähem ainuke märk, mida me teame Mägi viibimise kohta Oberstdorfis. Tema õpilane ja biograaf Rudolf Paris väidab, et Mägi läks Oberstdorfi tervist parandama − sealne kant on kuulus oma sanatooriumite ja hea Alpidest tulvava värskendava mäestikuõhu poolest ning Mägi, kes kõige muu hulgas kurtis kopsuprobleemide üle, võis tõesti siin ka tervist kosutada. Ühel postkaardil on tema aadressiks noobel ja kallis hotell Panorama − tal võis olla piisavalt raha luksuskuurordis enda turgutamiseks.

Ent Itaaliasse minnes oli talle saabunud teade: „Sanatooriumiga rääkisin telefoni kaudu. Kõik on täis ja nii pea pole lootustki sinna peaseda!“ Võimalik seega, et ta ei käinud Oberstdorfis sanatooriumis, vaid külastas hoopis oma sõpru, laevandusärimeest ja tema abikaasat.

Mägi maalib ka siin. Erinevalt Norrast, kus ta mägedesse ei pääsenud, puutub ta Oberstdorfis elus esimest korda kokku kaljudega. „Siin ronisin ühe mäe otsa, igav mägi muidugi, ja olen võrdlemisi väsinud,“ kirjutab ta sõbrale. Tema töödel tõusevad kaljud siiski peategelasteks. Nad on suured, massiivsed, stiihilised, lukustades sageli pildiruumi oma kohaloluga. Kaljud on pildi keskel ning kõik muu on aksessuaarid: majad, järved, puud.