Saadjärv. Äksi kirik
Download

Saadjärv. Äksi kirik

1923–1924Õli, lõuend57,7 × 68,5 cmTartu KunstimuuseumMaalimisasukoht: Saadjärve

Üks viimaseid, kui mitte päris viimane Konrad Mägi lõpetatud maal, mis valmis Pallase kunstikooli suvebaasis viibides. Teosest on säilinud ka mitmeid visandlikke ning pealtnäha närviliselt joonistatud kavandeid, kuid samas ei ole kadunud Mägile tuttav kompositsiooniprintsiip: pildi eesosas paremal ja vasakul kulissidena väänlevad puutüved, mille vahelt avaneb vaade justkui teatris lavale ehk põhivaatele. Kuigi maal on pealkirjastatud kiriku järgi, on see Mägi maalide korduv motiiv vaid väike punakas ehitis maali tagaosas. Maali südamiku moodustavad taas pilved, mida Mägi on topeldanud veepinnal, sidudes nõnda maaliruumi terviklikumaks, aga lisades ka müstikale viitavaid kihistusi.

Äksi kirikust on säilinud ka akvarell, mis annab tunnistust kunstniku depressiooni süvenemisest. Mustad rippuvad pilved ja laialivalguvad maastikuvormid ei lase tööd tõlgendada teistmoodi kui Mägi haiguse süvenenud faasi peegeldust.

Eesti Kunstimuuseumi kogus olev samamotiiviline maal peegeldab juba teatud loobumist: summutatud värvid ning hägune perspektiiv on jätnud Mägile iseloomuliku värvijoovastuse ning vaatlevad maailma justkui läbi udu. Kõik on maalil justkui olemas ja hästi teostatud, kuid mitmed Mägi loomingule iseloomulikud kvaliteedid on tasalülitatud ja saabunud on teatav vakatus ning vaikus.