Capri motiiv
Download

Capri motiiv

1922–1923Õli, lõuend53 × 59 cmEnn Kunila kunstikollektsioonMaalimisasukoht: Capri

Antud Capri motiiv võeti Teise maailmasõja ajal Eestist lahkudes kaasa Rootsi. Maali omanikel on ilmselt olnud väga kiire: signatuuri paiknemine viitab, et maal lõigati tõtakalt noaga raamist välja, rulliti kokku ning võeti nõnda pagasisse asetatuna kaasa. Rootsis uuele alusraamile maali tõmmates on seetõttu lõuendi pindala väiksem ning signatuur ulatub üle serva.

Sarnast vaatenurka on Mägi Capri maalidel veel kasutanud: faalanksina vaataja tähelepanu maali sügavusse juhatavad müürid, maali südamikus aga avaus, millelt avaneb vaade kauguses olevatele mägedele. Tunnuslik on Capri vaadetes labürintjaks muutunud ruumikäsitlus, mis kõneleb salapärast ja müstikalembusest.

Capri majad ja tänavad on talle ettekäändeks, et üles ehitada mitte romantiline ruum, vaid abstraheeritud, metafüüsiline ruum, kus esitatakse küsimusi reaalsuse olemuse kohta ning nihestatakse meie ruumitaju sedavõrd, et pealtnäha reaalne hakkab muutuma irreaalseks. See on omakorda iseloomulik Konrad Mägi laiematele maalitaotlustele, kus ta pidevalt otsis metafüüsilisi kogemusi ja katartilist elamust, kasutades selleks erinevaid taktikaid, näiteks värvide intensiivsust, kompositsiooni ülevust, mõnede maastikumotiivide (eriti pilvede) dramaatilisust, aga ka ruumi müstifitseerimist nagu käesoleval teosel.