Napoli motiiv
Download

Napoli motiiv

1922–1923Õli, lõuend53,6 × 66,8 cmEesti KunstimuuseumMaalimisasukoht: Napoli

Teos on maalitud Napolis asuva Villa Comunale pargi ainetel. Sealjuures on teos omalaadne paarik Enn Kunila kollektsioonis asuvale maalile „Itaalia maastik“, kuna Mägi on maalinud mõlemad teosed ühe koha peal seistes, keerates end vahepeal 180 kraadi. Seega asuvad mõlema maali motiivid ühe telje peal.

Võrreldes tegeliku ruumiga on Mägi kaugemal asuvaid objekte toonud lähemale, kuid üldiselt olnud võrdlemisi natuuritruu. Säärane motiivivalik on siiski ka veidi üllatav, kuna vahetult Villa Comunale pargi lähedal on mitmeid traditsiooniliselt maaliliseks peetavaid vaateid: kohe sealsamas asub avar meri, millesse suubub astmeline neem, millel asuvad majakobarad. Mägi soovimatus kujutada merd, täpsemalt aga avarust ja panoraamsust on ootamatu, kuna alates umbkaudu 1915. aastast oli Mägi kasutanud järjepidevalt panoraamset vaaterežiimi. Itaalias see muutub ning ruumikujutuses eelistab Mägi hoopis maali sügavusse siirduvaid perspektiive. Samuti näib teda nii Villa Comunale pargis valminud maalidel kui ka teistel Itaalia teostel huvitavat pigem sopilisus kui avarus: maalidele ilmuvad kõivõimalikud nukatagused, trepikäigud, sammastikud, puudevahelised labürindid ning avaused, kuhu fantaasia võib siseneda ja sealt väljuda. Selles võib aimata uuelaadset ruumikujutamisviisi, mille mõjutajaks võiks lugeda kubistlikke manipulatsioone perspektiivide ja ruumidega, kuid Mägi teadaolevalt põlgas kubismi ning raske on ka oletada, et Eestis elades oleks tal olnud väga intensiivne kogemus kubistlike teostega. Seetõttu võib säärase sopilisuse põhjuseks oletada pigem Konrad Mägi metafüüsilisi otsinguid ja iha salapärase järele, sest just müstikas ning mõistatuslikkuses, poolnähtamatus ja aimatavas tegi endale Mägi maailmatajus pesa irratsionaalne kogemus, mis omakorda võis külgneda religioosse elamusega.

Nii käesoleva maali kui ka „Itaalia maastiku“ täpne valmimisaeg on teadmata. Maalide roheline ja õitsev taimestik kinnitab hüpoteesi, et Mägi tegi eskiisid mitte märtsis Caprile minnes, vaid aprillis sealt tulles.