Maastik majaga
Download

Maastik majaga

1908–1910 Õli, lõuend44 × 54 cmEesti KunstimuuseumMaalimisasukoht: Eidskog

Ei ole võimatu, et maalil kujutatud torniga maja on Eidskogi luterlik kirik. Nii kiriku väliskuju, värvilahendus kui ka paiknemine keset loodust vastavad Eidskogi ajaloolisele kirikuhoonele.

See on esimene teadaolev maal, kus Mägi on kujutanud kirikuhoonet – küll kaugusest, kuid siiski koheselt märgatava objektina. Hiljem on Mägi kujutanud kirikuid veel mitmel korral: Saaremaal, Otepääl, Viljandis, Veneetsias, Capril jne. Tegemist on seega ühe kõige levinuma hoonetüübiga Mägi maalidel.

Võime oletada kirikutele asetatud esteetilist funktsiooni: nende kohalolu ilmestas ja liigendas maastikke. Samuti võime välja tuua Mägi erilise huvi vertikaalsete objektide vastu, kuna kirikutornide kõrval maalis ta mitmel korral tuletorni, purjekate maste, mägesid, elektriposte, laternaposte, korstnaid, tuuleveskit ja kõikvõimalikke puutüvesid. Mägi maalide vertikaalsete sammaste rohkus on märkimisväärne ja lubab ilmselt nii psühhoanalüütilisi kui ka metafüüsilisi tõlgendusi.

Otsest sidet kirikute kujutamise ning kristliku religiooni vahel on Mägi loomingus aga keeruline oletada. Mägi huvitus väga erinevatest religioossetest ja ka esoteerilistest õpetustest ning teda paelus sakraalsus abstraktses mõttes, lahutatuna konkreetsest religioossest praktikast. Mägi maalides esinev kirikuterohkus on isegi üllatav, arvestades tema nooruspõlve agressiivsust kiriku kui institutsiooni vastu.