Saaremaa maastik
Download

Saaremaa maastik

1913–1914Õli, lõuend83 × 101,5 cmEesti Rahvusarhiiv

Teos kujutab Konrad Mägi kõige enam maalitud paika Vilsandi tuletorni jalamil vaatega lõunasse. Töö vasakus servas näeme „Merikapsaste“ ja „Saaremaa. Etüüdi“ toimumispaika, kuid samas kandis on valminud veel mitmed Vilsandi majakat ning selle ümbruse floorat kujutavad maalid.

Mägi liigub kõigil neil maalidel umbes paarisaja meetri ulatuses, vahetades aga pidevalt vaatenurki. Ta maalib lähedalt ja kaugelt, mere poolt vaadates ja maismaalt, suunaga põhjast lõunasse, lõunast põhja ning läänest itta. Mägi tiirleb palavikuliselt ühe koha ümber, keskendudes kord paiga muljetavaldavale botaanilisele varasalvele ja selle rikkalikule värvigammale, teinekord aga – nagu käesoleval maalil – tõmbab end hoopis kaugemale ja kasutab panoraamsemat vaatenurka, mis saab valdavaks mõne aasta pärast tema Lõuna-Eesti maalides.

See on üks kõige suuremaid Mägi Saaremaa-ainelisi töid ja väga hoolikas läbitöötatus esitab küsimuse, kas see võib olla hiljem Tartus ateljees maalitud. Oletust toestab maalitud eeltöö olemasolu, mis võis olla kohapeal valminud, kuna on tunduvalt spontaansem ja visandlikum.