Konverents Konrad Mägi 145

Konrad Mägi 145. sünniaastapäeval 1. novembril toimus Tartus Heino Elleri Muusikakoolis rahvusvaheline konverents Konrad Mägist. Esinesid EMMA muuseumi direktriss Pilvi Kalhama, Ateneumi peakuraator Timo Huusko ja Lillehammeri kunstimuuseumi direktor Nils Ohlsen, samuti Eero Epner Konrad Mägi Sihtasutusest. Konverentsile järgnes Konrad Mägi Sihtasutuse 2023. aasta preemia üleandmine Nils Ohlsenile.

Esitleti ka Eesti Kunstimuuseumi kullafondi postmarki Konrad Mägi „Marie Reisiku portree”


Konverents

Konverentsi avas Konrad Mägi Sihtasutuse nõukogu esimees Enn Kunila. Tervitusega esines Tartu linnapea Urmas Klaas.

Konrad Mägi Sihtasutuse juhatuse liige Eero Epner kõneles sihtasutuse viimaste aastate tegevusest ja valitud strateegiatest nii Eestis kui välismaal.
Ateneumi peakuraator Timo Huusko analüüsis Mägi maastikumaale ja seda, mil moel tõi Mägi lõuendile oma emotsioone ning milliseid vahendeid ta sel teekonnal kasutas.
EMMA muuseumi direktriss Pilvi Kalhama, kes kureeris läbi aegade suurima Konrad Mägi näituse Espoos (2021) kõneles kaanonite murdmisest ja vastupanu jõust Mägi loomingus.
Lillehammeri kunstimuuseumi direktor Nils Ohlsen, kes kureeris viimase Mägi suure isikunäituse välisriikides (2022) kõneles lähemalt Konrad Mägi Saaremaal viibimisest ning tõmbas paralleeli kunstnikerühmituse Die Brücke liikmete sarnase liikumisega mere äärde saare peale. On see juhuslik kokkusattumus või omaette fenomen, arutles Ohlsen.

Ettekannetele järgnes paneeldiskussioon Konrad Mägi loomingust kõigi osalejate vahel.


Ettekanded

Konrad Mägi ja Euroopa kunstiajalugu
Eero Epner

Pildiruum ja sisemine vaataja. Romantism ja modernism Konrad Mägi maastikes
Timo Huusko

Murdes kaanoneid. Vastupanu jõud Konrad Mägi loomingus
Pilvi Kalhama

 

Konrad Mägi ja Die Brücke Läänemere ääres – lihtsalt juhus või hoopis nähtus?
Nils Ohlsen

 


Preemia üleandmine

Samal päeval anti üle traditsiooniline Konrad Mägi Sihtasutuse preemia inimesele, kes on teinud palju Konrad Mägi elu ja loomingu tutvustamiseks. Selle pälvis Nils Ohlsen, Lillehammeri Kunstimuuseumi direktor. Preemia üleandmisest saab täpsemalt lugeda siit.

 


Eesti Kunstimuuseumi kullafondi postmargi esitlus

Esitleti Eesti Kunstimuuseumi kullafondi postmarki – seekord oli sellel Konrad Mägi maal Marie Reisikust (1916). Marie Reisik oli naisõiguslane ning Mägi hea sõber. Mägi lõi temast harukordse portree, kus nappide vahenditega on saavutatud veenev tulemus. See on üks kõige isiklikumaid ja psühholoogilisemaid portreesid Mägi loomingus.

 


Fotod Konrad Mägi 145. sünniaastapäeva tähistamisest